SsangYong new Tivoli - Escape from the ordinary

Новиот MUSSO GRAND

LUXURY AT WORK

Преглед

SsangYong new Tivoli - Adembenemend mooi. Verrassend handig.

Совршен за секоја пригода

MUSSO GRAND е веќе добро познат и исклучително конкуретен во пикап сегментот и препознатлив како вистински работник со голема вредност. Почнувајќи од 2018, секоја следна година ги “собира” наградите во својот сегмент.

  • Капацитет на носење товар и влечење: 1 тон товарна носивост и 3,5 тона влечна снага (со погон на четири тркала и можност за автоматски менувач)
  • Секогаш поврзан со Apple CarPlay и Android Auto
  • Загревање на седиштата и вентилацијата
  • Предни и задни сензори за паркирање, вклучително и 360 ° камера

Дизајн

ОСВОЈУВАЧКИ ИЗГЛЕД. ОПАСЕН НА ПРВ ПОГЛЕД.

Новиот дизајн на  Musso е свеж и модерен, што веднаш се забележува на неговите надворешни детаљи.

Препознатливата предна решетка налик на скала, воедно е и впечатлив и елегантен дизајнерски елемент.

Во смелите куќишта за предните светла се сместени дневните светла, проекциски светла за подобар вид ноќе, LED позициони светла и трепкачи.

Тројните LED предни светла за магла ја комплетираат предницата на Musso и со својот стил и со функционалноста.

  • Grand White
  • Grand White
  • Grand White
  • Grand White
  • Grand White
Grand White
New Tivoli - Compacte SUV met een sterk karakter.

Нема поголем и подобар. 

Musso e најголемиот pick-up со двојна кабина и најголем карго-кревет на пазарот.

Со изненадувачки голем товарен простор со волумен од 1.011 литри и носивост од 1.095 килограми.

Комбинирајќи го повеќенаменскиот pick-up со квалитет на SUV, Мusso претставува совршен спој на функционалност, практичност, перформанси и удобност за возачот, семејството или колегите од тимот.

 

SsangYong new Tivoli - Een nieuw gezicht voor een nieuw begin.

Ентериер

SsangYong New Tivoli interieur

Ергономските седишта се удобни и го намалуваат заморот после долги патувања. Во практичните прегради во вратите имате на располагање изобилство простор за документи, шишиња со вода и други предмети.

Предната централна конзола е опремена со USB и 12V конекција и два држачи за чаши. Рачката на Б столбот им помага на патниците на задното седиште кога влегуваат и излегуваат. Патниците на задното седиште имаат свои држачи за чаши.

SsangYong Tivoli dashboard

СЕКОГАШ ПОВРЗАН

Четири камери, по една од секоја страна на Musso Grand, ви даваат непречен и целосен поглед на непосредната околина. Ова го прави возењето и паркирањето со темпо на одење побезбедно и полесно.

Системот за навигација е опремен со HD екран на допир (9,2 ”) кој поддржува Apple CarPlay и Google Android Auto. Системот исто така игра дигитални медиуми со висока резолуција.

SsangYong Tivoli - Trendy en jong

Технологија

МОЌНИ ПЕРФОРМАНСИ. ОДЛИЧНА ТРАНСМИСИЈА.

Моќен мотор

Со капацитет од 181 КС и вртежен момент од 400 Nm, 2.2-литарскиот дизел мотор e-XDi220 е познат по силните перформанси. Во комбинација со погон на четири тркала и автоматски менувач, можете да товарите 1 тон и да повлечете до 3,5 тони истовремено со Musso Grand.

Променлив погон на четири тркала

Можете да го активирате прекинувачот на четири тркала самостојно, во зависност од условите на патот или теренот.

SsangYong Tivoli - Zuinige benzinemotor en dieselmotor

Автоматски менувач со 6 брзини

Широкото распространетост на односот на брзините го прави
преносот помек. Исто така, можно е и рачно менување, за подинамично однесување во возењето.

Multilink задна суспензија

Задната оска е поврзана лево и десно за помек комфор при возење, дури и кога површината на патот станува груба. Идеален систем ако исто така за “off-road” возење.

Безбедност

БЕЗБЕДНОСТА НА ПРВО МЕСТО. СЕКОГАШ И СЕКАДЕ.

Напредната електроника предвидува ризици

Musso Grand е опремен со активни системи за предупредување
и контрола за да се минимизираат ризиците во сообраќајот.

SsangYong Tivoli - actieve veiligheidssystemen

Откривање на слепи точки

Детектира возила што се приближуваат на слепите точки и го предупредува возачот со трепкачка светлина во огледалото на вратата

Помош при промена на лентата

Брзо открива возила кои се приближуваат одзади и го предупредува возачот со трепкачка светлина во надворешното огледало

Предупредување при возење наназад

Му помага на возачот при возење наназад, детектирајќи возила кои приоѓаат


Шест воздушни перничиња

Мусо има шест воздушни перничиња, вклучувајќи и две завесни воздушни перничиња во вториот ред седишта.

1 возачка воздушна перница
2 патнички воздушни перничиња
3, 4 воздушни перничиња од предните страни
возач и патник
5, 6 воздушни перничиња завеси

SsangYong nieuwe Tivoli 7 airbags